Türkçe | English

Kurumsal

YATIRIM FIRSATLARI

Tarım ve Hayvancılık Kilis'te Tarım'a Yatırım Yapmak İçin 10 Neden Organik Zeytincilik Üzümcülük Bibercilik Yenilenebilir Enerji GES Önlisans Alma Süreci GES Önlisans Başvurusunda İstenen Belgeler

Organik Zeytin ve Zeytinyağı

Şubat 2013’de Kilis Valiliği, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Kilis İli Organik Zeytin Üreticileri Birliği arasında imzalanan protokol ile Kilis’te üretilmekte olan organik zeytinlerin katma değerinin, kârlılığının, sosyal ve ekonomik faydası ile rekabet gücünün arttırılması için çalışmalar başlatılmıştır.

 

Yürütülen çalışmalarla Kilis’te üretilmekte olan organik zeytinlerin markalı ve ambalajlı olarak satışı ile hakettikleri değeri elde etmeleri, çiftçiler nezdinde birlikte ortak bir ideal çerçevesinde hareket edilmesi, organik sertifikalı ürün üretiminin bölgede artışı, ileride ürün gamının arttırılabileceği altyapının oluşturulması ve oluşacak katma değerin bölgede kalmasının önü açılmış olacaktır.

 

Proje kapsamında hazırlanan fizibilite ve iş planlarından sonra; mimari, statik ve elektrik projeleri hazırlanarak ihaleye çıkılmıştır. Kilis Kocabeyli Köyü’nde birliğin mülkiyetinde olan 12.000 m2’lik alan üzerine 500 m2 kapalı alana sahip Organik Zeytin İşleme, Paketleme ve Depolama Tesisi’nin kurulması için çalışmalar başladı. 80 ton/gün zeytin işleme ve 150 ton zeytinyağı depolama kapasitesine sahip olacak tesisin, idari binası, kontinü sistem zeytin işleme ünitesi, paketleme ünitesi ve depolama ünitesi ile entegre bir tesis niteliğinde kurulması planlanmaktadır. Yaklaşık olarak 1.7 milyon TL’ye malolması beklenen tesisin 2014 sezonunda (Ekim – Aralık) faaliyete geçmesi öngörülmektedir.

 

Birliğin İpekyolu Kalkınma Ajansı’na sunmuş olduğu ve hâlihazırda GAP İdaresi tarafından sağlanan destek kapsamı dışında bulunan zeytin işleme (kontinü sistem) makine parkuruna ilişkin proje teklifi, Ajans tarafından olumlu değerlendirilmiş olup, 2014 mali destek programı kapsamına alınmaya hak kazanmıştır. Söz konusu makine parkurunun, inşaat süreci termin planı ile uyumlu bir biçimde tesiste konuşlandırılması planlanmaktadır. 

 

(Kaynak: T.C. Kalkınma Bakanlığı Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı)

 

 


Copyright 2014 KİYDO

Anasayfa   |   İletişim

Şehitler Mahallesi Canbazlar Sokak No:9 Merkez/ KİLİS

Tel : +90 348 814 51 98 Fax : +90 348 814 51 98 E-mail : info@investinkilis.gov.tr