Türkçe | English

Kurumsal

KİLİS

Nüfus Eğitim Sağlık Kültür ve Turizm Tarım ve Hayvancılık Sanayi Dış Ticaret Ulusal Hesaplar Enerji ve Madencilik Ulaşım

Ulaşım

Kilis ilinde ulaşım karayolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. Meydanekbez ve Nusaybin’den sonra 3. demiryolu hudut kapısı olan Çobanbey Tren İstasyonu il sınırları içinde yer almaktadır. Bu demiryolu sınır kapısı ile sadece Türkiye ve Suriye ya da Irak arasında değil, Avrupa ile Ortadoğu arasında demiryolu taşımacılığı daha etkin hale gelmiştir.

 

Yıllık yaklaşık olarak 4 milyon yolcuya hizmet verme kapasitesine sahip olan ve yakın zaman içerisinde 10 milyon yolcu kapasitesine çıkması planlanan Gaziantep Havalimanı Kilis şehir merkezine 47 km mesafededir. En önemli ulaşım ağı karayolu olan Kilis, özellikle son dönemde imza atılan projelerle bölgedeki lojistik potansiyelini arttırmaktadır. İl Ortadoğu’ya açılan biri demiryolu; diğeri karayolu olmak üzere 2 adet gümrük kapısına sahiptir. Bu anlamda, lojistik alanında yapılacak yatırımlar için önemli bir potansiyel taşımaktadır.

 

Tablo 1. Kilis İli Ulaşım Verileri

Uzaklıklar


Sınır Kapıları


Limanlar

Kilis Öncüpınar

5 km

Hatay (İskenderun)

149 km

 Kilis Çobanbey

36 km

Mersin

312 km

Hatay Cilvegözü

152 km

 

Şırnak Habur

570 km

Kaynak:http://www.oaib.org.tr


Copyright 2014 KİYDO

Anasayfa   |   İletişim

Şehitler Mahallesi Canbazlar Sokak No:9 Merkez/ KİLİS

Tel : +90 348 814 51 98 Fax : +90 348 814 51 98 E-mail : info@investinkilis.gov.tr